Slovo k jubileu

 
RETROMĚSTEČKO (nejen) ČSLA, setkání HASIČŮ a bezpečnostních složek
RM 2023 = JUBILEJNÍ 10.ročník
 
Přátelé, je to tady. Deset let je slušná dávka života s ohledem na skutečnost, že průměrné dožití člověka u nás je osmdesát roků. Našim přáním bylo stát se stálicí a originální akcí pro všechny věkové kategorie. Nyní se ohlížíme s klasickou připomínkou: "To to uteklo..." Na Vás je k posouzení, zda se nám to povedlo.
 
Začátek byl plný otazníků, fanoušků i "lamačů holí". Společnost je zahlcena zábavou napojenou na kult gastronomie, zavlekli jsme si domů oslavy symbolů okolních kultur, ale jaksi si přestáváme uvědomovat vlastní kořeny. Není přeháněním tvrdit, že přes 60% dětí nezná vlastní historii dále než k počátku samostatnosti Česka - v lepším případě.
 
Přáním bylo vrátit naší vlasti lesk a hrdost. Stačí naslouchat vyprávění našich prarodičů a zjistíme proč jsme se dokázali postavit zlu i za cenu obětí, proč máme pověst "zlatých ručiček", proč... Mimo to, že jsme "srdcem Evropy", máme v sobě zcela jinou mentalitu, která nám pomáhá řešit vlastní krizové situace. No a světe div se: byly časy, kdy jsme zářili soběstační téměř ve všech oborech průmyslu, rovněž tak bezpečnostní složky dávaly význam slovu respekt.. 
 
RETROMĚSTEČKEM... hrdě připomínáme naše vlastenectví, poukazujeme na tradice. Svým programovým pojetím jsme opravdu zcela originální doma i za hranicemi. Musíme se pochválit, že se nám podařilo sejít se coby odhodlaná organizační parta lidí. Návazně se spoustou přátel kolem sebe a báječnými patrioty a podporovateli, mající stejný cit k národním hodnotám. Přestáli jsme i "házení klacků" pod nohy, závistivé pokusy znepříjemnit ročníkové přípravy a další kousky jak zastavit vývoj projektu RM. Jedna pravda říká, že co Tě nezabije, to Tě posílí. Zdravě jsme riskovali a přežili i dva pandemické roky a to na partu lidí, kteří akci tvoří při svém běžném zaměstnání, je opravdu husarský kousek. Za podpory a na úkor svých rodin jsme si dorovnali vždy ztrátu ze svých kapes pro udržení prestiže celé akce. Kteří blázni by toho byli schopni. Náročné a vyhrocené situace naši partu i fandící okolí stmelili. Přirozeně proběhla i selekce, kdy zůstal tým se srdcem na dlani, s upřímností a vervou k práci.
 
Moc děkujeme Vám záštitářů, sponzorům velkým i malým, aktivním a programovým účastníkům i Vám návštěvníkům:
BEZ VÁS VŠECH "BY TO NEBYLO TO PRAVÉ OŘECHOVÉ." Díky, že jste s námi velkou retroměstečkovou rodinou.
 
Dejme si pro narozeninový ročník výstižné motto, jež vyřkl Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, hrabě de Saint Exupéry, letec, snílek a autor Malého prince: „Proměňte svůj život v sen, a své sny ve skutečnost“. My si jej dovolíme zkrátit:
 
Nesni svůj život, žij svůj sen!