RETROMĚSTEČKO (nejen) ČSLA, setkání HASIČŮ a bezpečnostních složek
BÁJEČNÝ VÍKEND plný tradic, zábavy, s vývojem průmyslu, oborů a bezpečnosti státu

je projektem pro celou rodinu. Seznamuje s tradicemi a úspěchy naší republiky napříč různými obory. Seznámíte se třeba s prací hasičů a integrovaného záchranného systému, bezpečnostních složek státu i firem působících na obranné platformě. Kromě toho se těšte také na auto – moto veterány, statická stanoviště, tankovou arénu, staré a dobové hračky, předměty i různou techniku a zajímavosti, které pyšně vystupovaly pod značkou Made in Czechoslovakia i okolních států. Návštěvníci se zde mohou pohybovat samostatně. Zpestřením je určitě možnost, techniku si doslova osahat, svézt se nebo si u konkrétního exponátu, nechat odpovědět na své otázky. Pro nezapomenutelný zážitek dětí, probíhá v prostoru areálu akce Superbojovka s Retráčkem o zajímavé akční i věcné ceny. RETROMĚSTEČKO… má i svůj humanitní podtext. Spolupracuje s nadacemi, které vám ukáží, jak se žije s handicapem nebo představí práci s asistenčním psem. Díky této akci se ocitnete ve starých časech, ale současně i v přítomnosti, kde najdete od hračky po tank téměř vše. Přesvědčte se sami! Stačí se vypravit jednou ročně, do báječného víkendu plného tradic a zábavy. Termín už víte.

A vězte, jsme programovým pojetím zcela originální akci...
 

Umístění RETROMĚSTEČKA… je v prostoru dnes nepoužívaných bývalých Masarykových kasáren, Zborovského náměstí, Pardubice. Kasárna jsou jižně centra města Pardubic. Dostupnost MHD. Pro akci zajímavé místo i z hlediska historického a tematického.

     
   

Historie místa k Pardubicím, k železničnímu vojsku i jezdectvu.

Pardubičtí dělostřelci
Posledními "obyvateli" kasáren byl 131. smíšeného dělostřelecký oddíl. Výzbroj tvořily houfnice vzor 77 známé pod označením Dana. Jedná se o československou samohybnou kolovou houfnici ráže 152 mm s pohonem 8x8. Byla vyvinuta v polovině 70. let ve slovenském podniku a je umístěna na podvozku nákladního automobilu Tatra 815.

Posledními "obyvateli" kasáren byl 131. smíšeného dělostřelecký oddíl. Výzbroj tvořily 
houfnice vzor 77 známé pod označením Dana. Jedná se o československou samohybnou kolovou houfnici ráže 152 mm s pohonem 8x8. Byla vyvinuta v polovině 70. let ve slovenském podniku a je umístěna na podvozku nákladního automobilu Tatra 815.


Dnes, jeden víkend v roce v září, parádní akce pro širokou veřejnnost.