Seznamuje s tradicemi a úspěchy naší vlasti napříč různými obory. Seznámíte se třeba s prací hasičů a integrovaného záchranného systému. Těšte také na auto – moto veterány, statická stanoviště, tankovou arénu, staré a dobové hračky, předměty a spoustu zážitků pod značkou Made in Czechoslovakia a nejen to. Přítomnou techniku máte možnost si doslova osahat, svézt se nebo si u konkrétního exponátu nechat odpovědět na své otázky. Bonusovou nadstavbou v retroměstečkového víkendu, zejména pro vaše ratolesti, je Superbojovka s Retráčkem o zajímavé akční i věcné ceny. Máme i svůj humanitní podtext. Spolupracuje s nadacemi i charitou. Díky naší akci se ocitnete ve starých časech, ale současně i v přítomnosti, kdy je snahou v programových oblastech tato období propojit. Škála je rozmanitá, jednoduše od hračky po tank. Přesvědčte se sami. 


Areál RETROMĚSTEČKA… je v prostoru bývalých prvorepublikových kasáren, zajímavým místem i z hlediska historického a tematického.Pardubičtí dělostřelci
Posledními "obyvateli" kasáren byl 131. smíšeného dělostřelecký oddíl. Výzbroj tvořily houfnice vzor 77 známé pod označením Dana. Jedná se o československou samohybnou kolovou houfnici ráže 152 mm s pohonem 8x8. Byla vyvinuta v polovině 70. let ve slovenském podniku a je umístěna na podvozku nákladního automobilu Tatra 815.

Dnes, jeden víkend v roce v září, parádní akce pro širokou veřejnnost.