PION - naposledy k vidění v ČR?

Dle informací našeho partnera, který je vlastníkem posledního pohyblivého Piona v ČR, si tento kolos našel nového majitele. Pro naši smůlu mimo naši vlast. Máme proto jedinečnou příležitost se na tuto dělostřeleckou chloubu bývalého Sovětského Svazu a jeho satelitů, kam patřila i ČSSR, podívat a sáhnout si na jeho pancíře. My jsme rádi, že právě Vy, návštěvníci RM 2014 budou mít tuto možnost.

Sovětské pivoňky chrlily granáty a oheň

V Sovětském svazu měli vojenští oficíři zálibu ve velkých věcech. A tak sovětská armáda v době studené války disponovala několika zbraněmi, které byly v něčem nej. Patřil k nim i velmi utajovaný kanon 2S7 Pion.

K nejvýkonnějším pozemním dělostřeleckým systémům studené války patřil bezesporu sovětský samohybný dělostřelecký systém SO-203, známější pod označením 2S7 Pion (v překladu pivoňka). Pivoňky se v řadách dělostřeleckých útvarů sovětské armády objevily poprvé v roce 1975 a záhy je do výzbroje dostaly i sovětské jednotky rozmístěné v NDR. Primárně byly určeny k ničení živé síly protivníka, stejně tak i důležitých objektů i uskupení nepřátelská techniky. Mohly být použity proti bodovým cílům i rozsáhlejšímu území, protože pro ně existovala jak konveční dělostřelecká munice, tak jaderná i chemická. Proto také patřily piony k velmi utajovaným zbraním.

Dvanáct kusů měla ve výzbroji i Československá lidová armáda, ta je získala v roce 1985 a byly umístěny v žamberské posádce. Záhy po změně politické situace a rozpuštění Varšavské smlouvy se však československé piony odebraly do muzeí. V rámci Varšavské smlouvy měla tyto kanony ve svém stavu již jen polská armáda, celkem 8 kusů, které ukončily svou kariéru až v roce 2006. Celkem vzniklo něco přes tisíc pionů, několik desítek kusů ještě slouží v armádách států vzniklých z bývalého Sovětského svazu.

God of War with a nuclear goodies - SAU 2S7

2S7 Pion je samohybný těžký dělostřelecký systém, který disponuje kanonem 2A44 ráže 203 mm s automatickým nabíjením. Ten je při střelbě zapřen speciální radlicí a jeho stabilizaci pomáhají i polohovatelná zadní napínací kola povozku, která se spouštějí na zem. S konvečními projektilem, jenž vážil 110 kg, pion dostřelil do vzdálenosti 37,5 km, náboj s pomocným raketovým motorem pak dokázal zasáhnout cíl vzdálený 47,5 km. Přestože byl kanon vybaven automatickým nabíjením, kadence činila jen 2 výstřely za minutu. Ovšem, i když šlo o mohutnou zbraň, přechod z pochodové do bojové konfigurace trval jen 6 minut a po odpálení projektilu mohl pion odjet už během 3 až 5 minut. Z palebného postavení tedy dokázal zmizet dřív, než vystřelený projektil dopadl na cíl.

God of War with a nuclear goodies - SAU 2S7

Díky mohutnosti a váze projektilů pion vezl v bočních schránkách jen čtyři kusy, další pak převážela muniční vozidla. Zajímavostí bylo, že pion disponoval palebným alarmem. Tlak i hluk při výstřelu mohly obsluze způsobit újmu, proto několik sekund před výstřelem vždy zazněl dobře slyšitelný opakovaný varující tón. Posádku pionu tvořilo 7 mužů, dalších sedm pak příslušelo k muničnímu vozidlu. Kabina byla pancéřovaná a odolávala střelám ručních palných zbraní a střepinám z dělostřeleckých granátů. Základ podvozku pocházel z tanku T-80, hnací ústrojí pak pro změnu z T-72. Za kabinou se nacházel motor spojený s hnacími koly podvozku, šlo o turbodieselový dvanáctiválec V-46-I o výkonu 575 kW, vedle něj tam byl ještě menší čtyřválcový diesel pohánějící hydraulický systém kanonu. Tohle 46tunové monstrum bylo schopné jet po silnici rychlostí 51 km/h a dojezd činil 500 km.

God of War with a nuclear goodies - SAU 2S7
File:Soviet 2S7 Pion.JPEG

Zdroj: https://fanda.nova.cz/clanek/military/sovetske-pivonky-chrlily-granaty-a-ohen.html
https://survincity.com/2010/01/god-of-war-with-a-nuclear-goodies-sau-2s7-pion/

 


PION pro RM 2014
"Pivoňka" pro Pardubice

Další historická fota

2S7 Pion

2S7 Pion

2S7 Pionobus