Kluk z reklamy

Každý životopis obsahuje bílá místa. Jednu ze záhad se podařilo rozluštit teprve nedávno.

Oleje Mogul znal v meziválečném období snad každý motorista. Firma Bratři Zikmundové, která veškeré druhy speciálních olejů prodávala, na investicích do reklamy určitě nešetřila. U každé její čerpací stanice byla k dostání pohlednice, díky které mohl motorista odkudkoli poslat pozdrav svým známým.

Na tom by nebylo nic moc zajímavého, pokud by se na vás z pohlednice neusmíval malý chlapec a nebylo na ní napsáno: „Táto, nezapomeň na Mogul! Kdo maže Mogulem zachovává motoru sílu mládí."

Ještě do nedávna klučina z obrázku neměl jméno, neznámý byl i jeho další osud. Dnes již známe jméno chlapce a další detaily příběhu.

Snímek byl pořízen v roce 1933 a je na něm zachycen Miroslav Moravec, kterému bylo v době focení tři a půl roku. Paramu tyto skutečnosti sdělil sám Miroslav Moravec po shlédnutí televizní reklamy na Mogul. Mimo jiné poslal ukázku reklamy společnosti Bratři Zikmundové z doby první republiky, kdy k ní patřila i Podkarpatská Rus a byla v ní také síť benzinových čerpadel firmy BZ. „Můj otec byl disponentem této společnosti téměř třicet let, až do doby jejího znárodnění a sloučení pod název BENZINA n.o.," svěřil se Miroslav Moravec ze Dvořa Králové nad Labem.

Pozn.: ČLÁNEK VYDANÝ V ROCE 2009 PŘI PŘIPOMÍNCE VÝROČÍ 120LET PARAMA. Panu Moravcovi bylo v té době 80let.

Zdroj: https://www.rallylife.cz/kluk-z-pohlednice